ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Dá sa zubnému kazu predísť ? 

Bea radí
Dá sa zubnému kazu predísť ? 

Neraz príde dieťa s krásne čistými zúbkami. So starostlivými rodičmi. Čistenie zubov ho dokonca aj baví, no ja si všimnem, že jeho stoličky sa dotýkajú. Urobím si malé röntgenové snímky. A o-ou, kazy! Často rovno osem, medzi všetkými štyrmi bodmi kontaktu. (Nemusí sa jednať len o stoličky, môže sa jednať o priestor medzi ktorýmikoľvek zubami, ale s týmto scenárom sa stretávam najčastejšie.)

Šok pre rodiča. Cíti sklamanie, zlyhanie. Ale nie je to zlyhanie, je to len fakt, že sa k nemu/k nej nedostala informácia, že aj u mliečnych zubov je potrebné čistiť medzizubné priestory, pokiaľ sa zuby dotýkajú. Kľudne aj u polročného bábätka s dvoma dolnými jednotkami, ktoré sú pri sebe, je potrebné tento medzizubný priestor čistiť.

ŠABLIČKA, MEDZIZUBNÁ KEFKA – zaručený úspech 🙂

A chybička krásy číslo dva: „Pastu máme takú bez fluoridov, lebo ona/on ešte nevypľúva.“ O-ou dva. Bezfluoridové pasty môžu byť použité motivačne, ale pred zubným kazom zuby nechránia. Preto najmä u detí s vyšším rizikom vzniku zubného kazu tieto pasty nestačia. V malom množstve nie je škodlivé ani ich prehltnutie. Môžu sa používať vo veľkosti ryže už od prvého zúbka. Áno, mechanické čistenie je základ, ale je dokázané, že malé množstvo fluoridovej pasty pomáha.

Takže ÁNO, zubnému kazu predísť vieme. Správnymi pomôckami – kefka, pasta, medzizubné pomôcky, pravidelnosť, ale aj správna strava.

O tom nabudúce 🙂 

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať