Ako sa pripraviť na prvú návštevu zubnej ambulancie

Bea radí
Ako sa pripraviť na prvú návštevu zubnej ambulancie
Viete, ako nám môžete s prípravou Vášho dieťatka na jeho veľký deň, prvú návštevu u nás, pomôcť?
Možností je viacero:
 1. Rozprávajte sa s dieťaťom o návšteve u nás POZITÍVNE.
  Povedzte mu, že budeme spoločne počítať zúbky malým zrkadielkom, povozíme sa v čarovnom kresle a pozrieme si spoločne rozprávku – ak má nejakú obľúbenú, kľudne nám dajte vedieť, aby sme si ju pripravili dopredu. Máme pripraveného draka a krokodíla so zubami, ktorému môže aj ona sama/on sám spočítať zúbky.
  Vo všeobecnosti je skvelé, keď budujete pozitívny vzťah dieťaťa k zubom a ústnemu zdraviu úplne od malička. Umývajte si pred ním od malička zuby. Zuby sa nemusia umývať len v kúpeľni. Starším deťom vysvetľujte, prečo sú zdravé zuby dôležité a prečo je dôležité si ich umývať.
 2. Zahrajte sa s dieťaťom doma na zubára ! 😊
  Natrénujte si otváranie úst, vyšetrite spolu zúbky plyšákovi alebo inej obľúbenej hračke.
 3. Vezmite si k nám jej/jeho obľúbenú hračku. S týmto pomocníkom nám to možno pôjde lepšie.
 4. Nehovorte dieťatku, že nebudeme nič robiť. Už len samotné počítanie zúbkov je nejaká činnosť, ktorú vykonávať budeme, a potom to buduje nedôveru voči nám.
 5. Nestrašte ho, prosím, včeličkami a ani vetami ako „Ak nebudeš poslúchať, pani zubárka Ti bude vŕtať.“ Po prvé, nik nechce, aby ho uštipla včelička – ani pre dieťa to nie je príjemná predstava. A po druhé, my chceme byť s deťmi kamarátky, nie niekto, pred kým majú zo strachu umelo vytvorený rešpekt.
 6. Prečítajte si knižku o zúbkoch. Na trhu je ich dnes mnoho, napríklad Terka u zubára, prípadne si zahrajte inú zubársku hru. Prípadne si spoločne pustite diel Bol raz jeden život o zúbkoch.
 7. Toto je veľmi dôležitý bod. Vy sami buďte v pohode, aby ste neprenášali nervozitu a strach na dieťa. Detičky to u nás zvládajú skvele a veríme, že to Vaše to zvládne rovnako, len mu dôverujte 😊
X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať