ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Ako je to s fluoridmi?

Bea radí
Ako je to s fluoridmi?

Áno, alebo nie? 


Čo sa týka zubných pást, oplatí sa dôverovať vede a nesiahať po bezfluoridových zubných pastách.

Prečo?

Pretože nepatríme ku krajinám, ktoré majú fluoridovanú pitnú vodu. Taktiež neužívame fluoridové tablety denne ako v minulosti. A keďže zubný kaz (aj ten detský) je chronické, multifaktoriálne, preventabilné ochorenie, vieme mu predísť aj vďaka malému množstvu fluoridov v zubných pastách. Toto množstvo je regulované a bezpečné. Od roku 2022 sa u nás odporúča fluoridová zubná pasta s 1000 ppm od prvého zúbka. Tento údaj nájdete na zadnej strane pasty. 

Pri vzniku zubného kazu dochádza k uvoľňovaniu a rozpúšťaniu tvrdých zubných štruktúr. Fluoridy v pastách nám pomôžu jednoducho a efektívne tejto strate predísť. Dokonca dokážu začínajúce zubné kazy zastaviť. Zabudujú sa do skloviny vznikom takzvaného fluoroapatitu, ktorý funguje ako „plášť alebo brnenie“ a sťažuje adhéziu stravy a zubného povlaku.

„Ale ja som čítala, že majú zlý vplyv na vývoj mozgu.“ „A čo tie ďalšie zložky v pastách? Čo keď ich prehltne“

Aj s takýmito tvrdeniami a otázkami sa ako detská zubná lekárka občas stretnem.

Negatívny vplyv fluoridov na vývoj mozgu, ani iných vnútorných orgánov, nebol dokázaný. A už rozhodne nie z malého množstva zubnej pasty. Aby mala pasta negatívny vplyv, muselo by Vaše dieťa zjesť niekoľko desiatok túb a nie množstvo vo veľkosti ryže. Toto množstvo sa odporúča tým najmenším deťom od prvého zúbka do dvoch rokov, dvakrát denne. Nad dva roky, vrátane dospelej populácie, sa odporúča množstvo pasty veľkosti hrášku. Týmto množstvom nepresiahnete dennú odporúčanú dávku fluoridov ani v kombinácii s inými zdrojmi, ako sú niektoré druhy rýb, mliečnych výrobkov, či zeleniny.


Takže: ak Vám detská zubná lekárka alebo zubný lekár odporučia používať dvakrát denne zubnú pastu s fluoridmi, dôverujte 🙂 

Máte viac otázok?

Objednajte vaše dieťa na diagnostiku chrupu a naše pedostomatologičky vám poradia, ako sa správne starať o chrup vášho dieťaťa.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať