ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Myofunkčná terapia

Správna funkcia a postavenie svalov v tvárovej oblasti je dôležitá pre celkové zdravie a správny vývoj u detí. Ak sa vyskytnú odchýlky vo funkcii svalov tváre a ústnej dutiny môže to mať negatívny vplyv na dýchanie, prehĺtanie, reč a iné aspekty ústnej oblasti. Myofunkčná terapia je terapeutický prístup, ktorý ponúka rodičom možnosť liečby a prevencie týchto odchýlok u ich detí.

Myofunkčná terapia sa zameriava na korekciu nesprávnych svalových vzorcov a posilnenie správnych svalových funkcií v ústnej oblasti. Tento terapeutický prístup môže byť využitý ak chceme:

  • Zlepšiť perový uzáver
  • Správna pozícia hlavy a krku
  • Odstrániť dýchanie ústami
  • Správna poloha jazyka, jeho tonicita, dynamika, abnormálne prehĺtanie (infantilné)
  • Zlepšiť rovnováhu orofaciálnych svalov
  • Eliminovať zlozvyky
  • Zlepšiť spánok
  • Poruchy temporo-mandibulárneho kĺbu

Myofunkčná terapia sa vykonáva pod odborným vedením myofunkčného terapeuta alebo ortodontického terapeuta so špecializáciou v tvárovej oblasti. Títo odborníci spolupracujú s rodičmi a ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi na vypracovaní komplexného liečebného plánu, ktorý je prispôsobený individuálnym potrebám každého dieťaťa.

V rámci myofunkčnej terapie sa využívajú rôzne techniky a cvičenia na posilnenie správnych svalových vzorcov a funkcií. Cvičenia zahŕňajú posilňovanie jazyka, správne dýchanie cez nos, správne prehĺtanie, vyváženú polohu jazyka a ďalšie terapeutické postupy. Terapeut individuálne hodnotí stav dieťaťa a navrhuje vhodné cvičenia a terapeutický plán.

Rodičia majú dôležitú úlohu v podpore úspešnej myofunkčnej terapie u svojich detí. Dodržiavanie terapeutického plánu, pravidelná komunikácia so špecialistom sú kľúčové.


Zaujíma vás viac?

Objednajte sa na termín na našej detskej stomatológii. Naša hlavná pedostomatologička MDDr. Beáta Marčanová vám počas konzultácie rada odpovie na vaše otázky a poskytne všetky potrebné info k terapii.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať