Ako zubný kaz vyzerá?

Bea radí
Ako zubný kaz vyzerá?

To, ako zubný kaz vzniká sme si už povedali. Viete však, ako samotný kaz vyzerá?

Čo je ten biely fliačik, čo vidím na zube? A čo ten čierny pigment, je to kaz?

Zubný kaz môže mať veľa podôb. Začína najčastejšie vznikom bieleho fliačiku. Jedná sa o odvápnenie, odborne nazývané demineralizácia. Poškodené sú najmä horné mliečne rezáky a prvé stoličky, keďže sa prerezávajú do úst ako prvé. Dolné zuby sú chránené slinou, preto je na nich vznik demineralizácií menej častý.

Zubné kazy začínajú vznikať najčastejšie pri krčku zuba, tesne pri ďasne, pretože sa tu povlak ukladá veľmi ľahko. Vyzerajú ako „polmesiačikovité vykrojenia“. Keď zúbky ďalej rastú, môžeme na zube pozorovať „krúžok“ alebo „čiarku“, ktorá môže tmavnúť. Ak je tvrdá, je to dobrý znak. Zubný kaz sa zrejme zastavil. Ak sa však kaz šíri, je mäkký a na zúbku nie je čiarka, ale polmesiačikovité vykrojenie sa zväčšuje. Zub slabne a môže sa ľahko zlomiť. Vtedy ostanú v kostiach len korene, ktoré môžu byť zdrojom infekcie a bolesti.

Na stoličkách môžeme spozorovať v počiatočných štádiách rovnako biele fliačiky. Neskôr z nich pri progresii vzniknú „jamky“, odborne nazývané kavitácie na žuvacej plôške, ale aj medzi zubami, ktoré už je potrebné ošetriť.

Keď na ďasne zbadáme „hnisavý vačok“, nie je do dobrý signál. Znamená to, že zubný kaz sa dostal do zubného nervu, a v tomto prípade je potrebné zubný nerv ošetriť, alebo zub extrahovať.

Ideálne je, keď sa zubný kaz odhalí v počiatočnom štádiu odvápnenia, nakoľko tento stav je zvratný, zubný kaz vieme zastaviť a nebude potrebná ďalšia intervencia.
Aj z tohto dôvodu sú skorá návšteva zubnej ambulancie a pravidelné preventívne prehliadky veľmi dôležité.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať