ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Čo je vlastne zubný kaz? 

Bea radí
Čo je vlastne zubný kaz? 

Neraz príde vystrašený rodič s tým, že našiel dieťaťu kaz. Inokedy má zas dieťa zubných kazov viac a rodič si myslel, že to je „niečo iné“. „Ten zub taký vyrástol.“

V nasledujúcich príspevkoch sa Vám pokúsim vysvetliť, čo zubný kaz je, ako vzniká a ako vyzerá.

Zubný kaz je chronické, multifaktoriálne, dynamické, zubným povlakom a stravou podmienené OCHORENIE, vyúsťujúce do straty tvrdých zubných tkanív. Donedávna sa hovorilo aj o infekčnosti zubného kazu, od čoho dnes niektorí autori ustupujú, avšak baktérie pri zubnom kaze prítomné sú. Len nie sú hlavnou a jedinou príčinou prečo vzniká.

 Na jeho vzniku sa podieľajú faktory biologické, behaviorálne, psychosociálne a environmentálne. Ako príklad môžeme uviesť stravu (čo dieťa je, ako často, čo pije, či máva pauzy medzi jedlami, či je strava mäkká, tvrdá…), dentálnu hygienu (jej frekvenciu, metódu čistenia zubov, aké pomôcky používa, či sú čistené medzizubné priestory) a ďalšie.

Zubný kaz nie je dedičný ani vrodený! Dokonca ako jedno z mála ochorení pri dodržiavaní hlavných zásad prevencie je preventabilné a dá sa mu predísť.

Existujú určité predispozície, napríklad keď sa dieťa narodí s niektorou z vývojových anomálií zubných tkanív, čo môže spôsobiť napríklad ochorenie matky počas gravidity, predčasné narodenie dieťaťa, asfyxia plodu pri pôrode a iné. Následkom môžu byť takzvané hypoplázie a hypomineralizácie, ktoré sú náchylnejšie na usádzanie povlaku a ťažšie čistiteľné. Ale opäť- ak bude hygiena stopercentná, zubný kaz nevznikne. Preto nie je správne pristúpiť k situácii tak, že „Ja mám vysokú kazivosť, moje dieťa to má po mne.“ Ani tak, že „No, má zúbky slabé, preto sa mu kazia.“

Medzi ďalšie predispozície patria čeľustno-ortopedické anomálie ako stesnanie zubov, rotácie, kedy je sťažené čistenie jednotlivých plôch zuba. (Sťažené, nie nemožné 😊 )

Áno, žiaľ, aj takéto situácie existujú, ale je potrebné sa na ne pozerať tak, že situáciu stále vieme ovplyvniť k priaznivému a zubné kazy vznikať nemusia.

Tejto téme sa dnes venujú mnohopočetné výskumy patriace do oblasti epigenetiky, a my sa môžeme len tešiť, že v budúcnosti budeme opäť o niečo múdrejší 😊

Dnes sa však všetci zhodneme na tom, že eliminácia sladkých vôd, dôkladné vyčistenie zubov dvakrát denne, správne pomôcky (zubná pasta s fluoridmi, manuálna alebo sónická zubná kefka, medzizubné pomôcky), obmedzenie sladkostí na minimum (jedenkrát denne, po jedle, a radšej keksík ako lízatko) je to správne, čo pre naše ústne zdravie našich detí, ale aj nás, dospelých, môžeme urobiť 😊

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať