ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Správna strava pre zuby

Bea radí
Správna strava pre zuby

O tom, čo je zubný kaz a ako vzniká sme si už povedali v predchádzajúcich článkoch. Dokonca sme sa dozvedeli aj to, že zubnému kazu u detí vieme predchádzať správnymi pomôckami, pravidelnosťou, no dôležitou súčasťou prevencie je aj správna strava.

Čo sa zubného kazu týka, nehrajú úlohu len jednoduché cukry – sladkosti. Veľmi dôležitá je frekvencia. Najmä to, aby malo dieťa medzi jedlami aspoň dve hodiny prestávku. Slina takto môže plniť svoju ochrannú funkciu proti vzniku zubného kazu. 

Ak chcete dieťaťu dopriať sladkosť, ideálne keksík, koláčik, prípadne trochu čokolády.

Lízanky a cukríky veľké NIE. Sú sladké, kyslé, a dlho v ústach. 

Sladkým nápojom sa vyhýbajte. Keď už náhodou, tak džúsik radšej vypiť naraz z pohára a nie pochlipkávať po troškách z fľašky alebo z pohára so slamkou. Pri konzumácii sladkých nápojov totiž dochádza k narušeniu pH v ústach a stúpa riziko vzniku zubného kazu

Dôležitá je aj konzistencia. Ovocné kapsičky ovládli poličky obchodov, ako rýchly zdroj energie a vitamínov pre deti. Áno, majú svoje opodstatnenie, ale nemali by nahrádzať ovocie a zeleninu v ich pôvodnej forme. Okrem toho, že surové ovocie a zelenina obsahujú viac vlákniny, sú dôležité pre vývoj, funkciu a posilnenie žuvacích kostí a svalov. Dochádza k stimulácii buniek, nazývaných osteoblasty a myoblasty, ktoré sa podieľajú na správnom formovaní sánky a čeľuste. Ich menšie namáhanie sa dáva do súvislosti aj so stesnaním, „krivými zubami“, ktoré v minulosti tak časté neboli. Začali sa vyskytovať približne v 19. storočí nástupom industrializácie, ktorá ide ruka v ruke aj s mäkkou stravou.

Určite však nemusíte vyhodiť do koša všetky ovocné kapsičky a presnidávky, no nezabudnite pridať do stravy vašich detí aj potraviny v ich prirodzenej forme. Ideálne lokálne, čerstvé a sezónne 🥕🍏 

Samozrejmosťou v detskom jedálničku je vyvážená strava aj z hľadiska makronutrientov (bielkoviny, tuky, komplexné sacharidy), ale aj mikronutrientov (dostatok vitamínov a stopových prvkov). 

Rodičia, chcete sa dozvedieť viac o detských zúbkoch? Prečítajte si aj ďalšie články od našej Dr. Bei.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať