Ako vyzerá prvá návšteva zubnej ambulancie?

Bea radí
Ako vyzerá prvá návšteva zubnej ambulancie?

Prvá návšteva má byť zoznámenie dieťaťa s prostredím kliniky a stomatologickej ordinácie. Je vhodné prísť o niečo skôr, aby si dieťa obzrelo v pokoji a kľude priestory, zahralo sa v čakárni a „načerpalo atmosféru.“ Vhodnou voľbou je tiež prísť si obzrieť priestory pár dní pred prvou oficiálnou návštevou, aby dieťa malo predstavu, kam v najbližších dňoch pôjde.

Môžete mu tiež doma ukázať fotografiu zubného lekára/ lekárky a zubnej asistentky, aby vedelo, aké tváre má očakávať 😊  

Ako som spomínala v predchádzajúcom článku, rodič bude pred prvou návštevou vypisovať dotazník a dieťa sa zatiaľ môže hrať s hračkami, kresliť si, či čítať knižky, ktoré máme v čakárni pripravené. Čakáreň je miesto, na ktorom by si pedostomatológovia mali dať záležať. Každé dieťa by si tam malo nájsť „to svoje“, aby sa tam cítilo príjemne a nemalo pocit, že ide ku „klasickému lekárovi.“

Dieťa vstupuje do ambulancie s rodičom. Po privítaní mu ukážeme ambulanciu, čarovné kreslo, zubnú sprchu, vetrík, vodičku. Máme špeciálneho pomocníka dráčika, ktorému spoločne zrátame zúbky, aby dieťatko videlo, že to je v poriadku a dovolilo nám spočítať zúbky aj v jeho ústach.

Do kresla si sadá buď samo, alebo s rodičom. Podľa toho, ako sa rozhodne. Dôležité je, aby sa cítilo komfortne a bezpečne. Preferujeme púšťanie rozprávok na odvedenie pozornosti a navodenia domácej, uvoľnenej atmosféry. Ak má dieťa obľúbenú rozprávku, rodič nám môže dať typ a vieme ju dieťatku zapnúť. Ak rodič z nejakých dôvodov tento typ odvodenia pozornosti nepreferuje, vieme zvoliť iný, vhodnejší postup.  

Podľa veku zhotovujeme aj röntgenové snímky, avšak niekedy je lepšie počkať na zhotovenie snímok po príprave dieťaťa na túto činnosť do ďalšej návštevy, nakoľko sa mohli s rodičom dohodnúť, že dnes sa budeme len pozerať na zúbky. A stratiť dôveru dieťaťa nechceme.

Najmenšie deti, do približne dvoch rokov, niekedy vyšetrujeme technikou „knee to knee“, kedy má dieťa nohy okolo pásu mamičky či otecka, s ktorými sa dotýkame kolenami, a hlavu má na našich kolenách. Takto vyšetríme našich najmenších dôkladnejšie a rýchlejšie, nakoľko aj čas hrá pri práci s deťmi dôležitú úlohu. Zároveň aj rodičovi takto lepšie ukážeme všetko, čo vidíme –povlak, odvápnenie, zubný kaz, prípadne miesta, na ktoré je dôležité dbať pri čistení zubov. Rodičia nemajte obavy, ak sa dieťatko rozplače. Je to preňho všetko nové a pozeranie sa do jeho úst cudzou osobou môže vyvolať pocit neznámeho a takto uvoľňuje svoje emócie, čo je v poriadku. Po dokončení ho to hneď prejde a o dve minúty nevie, že plakalo 😊

Po vyšetrení oboznámime rodiča, a podľa veku aj dieťa, o vhodnej strave, dentálnej hygiene, pomôckach a postupe ďalšej návštevy.

Ak nájdeme pri prezeraní zúbkov zubný kaz, na plyšovom dráčikovi si ukážeme postup ďalšej návštevy. Volíme  vhodné, detské slová ako uspávanie zúbka, horká vodička, pršiplášť, prstienok, či sprchovanie zuba. Dieťa rozhodne nestrašíme včeličkami – táto predstava nie je nikomu príjemná.

Ak zubné kazy nenájdeme, naplánujeme si preventívnu prehliadku, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou o polroka.

Na 95% sa snažíme v prvej návšteve nerobiť nič okrem vyššie uvedeného. Sanácia kazu či trhanie zuba pri prvotnom kontakte s nami nie je najlepšia cesta, ako sa stať s dieťaťom kamarát. Je lepšie mu najskôr všetko ukázať, vysvetliť, aby vedelo, čo ho bude v ďalšej návšteve čakať.
Aj preto prosíme rodičov, aby nečakali na prvú návštevu dovtedy, kým zúbok začne bolieť.
Príďte radšej preventívne už s prvým zúbkom dieťaťa, aby sme si vysvetlili základy stravy, hygieny a všetkých pomôcok a zabezpečili to, že dieťatku zubný kaz nikdy nevznikne. Áno, dá sa to 😊  

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať