Čo sú hernie u detí a kedy ich treba odstrániť?

Magazín
Čo sú hernie u detí a kedy ich treba odstrániť?

Ide o stav, keď časť čreva prenikne slabým miestom v brušnej stene a vytvára mäkkú hrčku pod kožou.

U detí sa hernia často vyskytuje na jednom z týchto dvoch miest:

  • V oblasti slabín
  • Okolo pupočníka
Čo spôsobuje herniu u dieťaťa?

Na rozdiel od dospelých pacientov, pruh u detí je vrodený a nevzniká neprimeranou záťažou alebo oslabením brušnej steny. Môže sa prejaviť v prvých mesiacoch života.

Počas tehotenstva majú všetky deti oblasť nazývanú inguinálny kanál. Tento kanál vedie od brucha k pohlavným orgánom. U chlapcov tento kanál umožňuje presunúť semenníky z brucha do vaku, ktorý drží semenníky. Normálne sa inguinálny kanál dieťaťa zatvorí krátko pred narodením alebo po ňom. V niektorých prípadoch sa kanál nezatvorí úplne. Potom sa slučka čreva môže presunúť do inguinálneho kanála cez slabé miesto v bruchu. To spôsobuje inguinálnu herniu – slabinový pruh. Väčšinou sa vyskytuje u chlapcov.

Pupočný pruh je stav, kedy sa časť obsahu brušnej dutiny tlačí alebo presúva cez oslabený pupočný prstenec a vytvára vyklenutie v oblasti pupka. Toto vyklenutie je najviac viditeľné pri zvýšenom vnútrobrišnom tlaku, napríklad pri plači, tlačení na stolicu a podobne, ale môže byť viditeľné aj v pokojovom stave. Ak pupočný pruh pretrváva aj počas predškolského veku, plánuje sa chirurgické riešenie. Chirurgická operácia na opravu trvajúceho pupočného pruhu je najdôležitejšia u dievčat, pretože počas tehotenstva sa môže zväčšovať.

U ktorých detí sa vyskytujú najčastejšie?

Prihne sa častejšie vyskytujú u detí, ktoré majú jednu alebo viac z týchto rizikových faktorov:

Narodenie predčasné alebo nedonosené

Cystická fibróza

Vývojová dysplázia bedrového kĺbu, stav prítomný od narodenia

Chlapci s nedostupnými semenníkmi, čo znamená, že semenníky sa nepresunuli do mieškapred narodením.

Problémy s močovými alebo pohlavnými orgánmi

Aké sú príznaky hernie u dieťaťa?

Hernie sa vyskytujú u novorodencov, ale viditeľné môžu byť až o pár týždňov alebo mesiacov po narodení.

Inguinálne hernie sa prejavujú ako vydutie alebo opuch v slabine.

Pupočné hernie sa prejavujú ako vydutie alebo opuch v oblasti pupočníka.

V oboch prípadoch môže byť opuch ľahšie viditeľný, keď vaše dieťa plače, kašle alebo sa snaží vykonávať stolicu. Môže sa zmenšiť alebo zmiznúť, keď sa dieťa uvoľní. AK rodič alebo lekár jemne stlačí hrčku, keď dieťa je pokojné a leží, často sa zmenší. Alebo sa môže vrátiť späť do brucha.

Ako sa diagnostikuje hernia u dieťaťa?

Lekár môže diagnostikovať pruh pomocou fyzického vyšetrenia, na základe ktorého potom dieťa odporučí na sledovanie stavu alebo odstránenie k detskému chirurgovi.

Ako sa lieči hernia u dieťaťa?

Liečba závisí od príznakov, veku a všeobecného zdravotného stavu vášho dieťaťa.

Na liečbu inguinálnej hernie je potrebná operácia. V mnohých prípadoch sa operácia vykonáva krátko po zistení. V oblasti hernie sa vykoná malý rez. Slučka čreva sa vráti do brucha.

Deti, ktoré podstúpia túto operáciu na našej jednodňovej chirurgii sa môžu vrátiť domov v ten istý deň, pretože ide o jednoduchý zákrok s rýchlou rekonvalescenciou.

Pupočná hernia sa v mnohých prípadoch uzavrie sama. V prípade, že sa s vekom zväčšuje, nedá sa stlačiť späť do brucha alebo je prítomná aj s pribúdajúcim vekom, odporučí lekár na základe jej sledovania chirurgický zákrok.

V prípade, že ste spozorovali príznaky hernie u vášho dieťaťa, obráťte sa najskôr na pediatra. V prípade potvrdenia hernie je pre vás k dispozícii ambulancia jednodňovej zdravotnej starostlivosti detskej polikliniky Dr. Martinko, kde bude vaše dieťatko v tých najlepších rukách skúsených špecialistov na detskú chirurgiu. Ihneď po zákroku sa môžete s vaším dieťaťom vrátiť do pohodlia domova, bez stresu z prostredia alebo strachu z odlúčenia od rodiča.

Zaujíma vás viac o detských pruhoch? Vypočujte si náš podcast s chirurgičkou MUDr. Máriou Tvrdoňovou Bittalovou, M.D.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať