Čo robiť, keď má dieťa horúčku?

Magazín
Čo robiť, keď má dieťa horúčku?
Zvýšenie telesnej teploty nad 38 °C je prejavom choroby, infekcií alebo iných zmien v organizme.
Viete, ako pri nej postupovať?

Pri teplotách je dôležité sledovať celkový klinický stav pacienta, bolesti hlavy, šije, zvracanie, kožné zmeny/výsev.

Pravidelne dieťaťu merajte telesnú teplotu.

Dbajte na dostatočný príjem tekutín.

Podávajte mu lieky–  Ak má dieťatko bolesti a netrpí žiadnym ochorením pečene, môžete siahnuť po liekoch s  obsahom paracetamolu. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie a podávajú sa podľa hmotnosti dieťaťa.

Pri bolesti a zápale sú vhodné lieky s obsahom ibuprofénu. Sú určené pre deti od 3 mesiacov alebo s váhou vyššou ako 7 kg a taktiež sa podávajú podľa hmotnosti dieťaťa. Pozor! sú nevhodné ak dieťa nechce prijímať tekutiny, má problémy s obličkami, vracalo alebo má hnačku.

Pri podávaní liekov však nezabudnite dodržovať odporúčaný časový interval medzi jednotlivými dávkami liekov.

Ak má dieťa napriek podaným liekom teplotu vyššiu ako 39 °C , prejdite na ochladzovanie.

Použite studené obklady a zábaly na trup dieťaťa.. Navlhčite osušku alebo látku vodou s teplotou 22 – 25 °C a ochladzujte ňou trup po dobu 10 minút. Postup opakovať aj 2 až 3 krát za sebou. U starších detí, alebo pokiaľ to stav pacienta umožní, je možné znižovať horúčku vlažnou sprchou. Chladenie je možné robiť aj pomedzi podávania antipyretickej liečby, nie iba vtedy, keď neúčinkujú lieky, častokrát je práve fyzikálne chladenie účinnejšie.

Ak sa vám nepodarilo znížiť horúčku dieťatka pod 39 °C , horúčka pretrváva dlhšie ako 3 dni alebo má dieťa ďalšie pridružené príznaky, určite kontaktujte lekára 📲‪0902 605 900

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať