Prvá návšteva u zubnej lekárky

Bea radí
Prvá návšteva u zubnej lekárky

Ahojte 😊
Volám sa Bea. Som zubná lekárka s láskou k deťom a k všetkému, čo je s nimi spojené. Svoju prácu vnímam ako niečo, čo si ma našlo, privolalo k sebe. Na každé dieťa sa pozerám ako na výnimočnú, originálnu, jedinečnú bytosť. Každé má iné potreby. Každé potrebuje individuálny prístup. Niektoré chce vedieť každý jeden detail. Iné chce mať veci čo najrýchlejšie za sebou. A tak sa k nim snažím pristupovať. Ku každému jednému.

V tomto blogu by som Vám rada prinášala praktické informácie, aby som Vám uľahčila cestu k potrebným informáciám a vyhli ste sa mnohým protichodným a mätúcim správam, ktoré sa k Vám môžu dostať.

Čo by ste mali vedieť pred prvou návštevou zubára?

Platí, že prevencia je vždy lepšia, praktickejšia, a buďme úprimní, aj lacnejšia, než terapia. V zubno-lekárskom odbore obzvlášť. Keďže zubný kaz je jedno z mála ochorení, ktorým vieme predísť správnym informovaním rodiča o vhodnej strave a dentálnej hygiene, je prvá návšteva v detskom veku veľmi dôležitá. A prosím, nečakajte s ňou na okamih, kedy zub začne bolieť. Aj psychologické hľadisko hrá dôležitú úlohu. Dieťa vie, že keď ho zúbok bolí, niečo sa s ním bude musieť urobiť a takéto ošetrenie v rámci prvej návštevy nie je ideálne ani pre dieťa, ani pre rodiča, a ani pre nás.

Kedy teda ísť s dieťaťom prvýkrát k zubnému lekárovi?

Ideálny čas je s prvým zúbkom. Možno sa Vám to zdá skoro,  ale výhod takejto skorej návštevy je mnoho. V prvom rade rodič dostane správne informácie z prvej ruky a vyhne sa mnohým dezinformáciám z internetu. Ukážeme si správne a nesprávne pomôcky, techniky čistenia, porozprávame sa o dojčení, cumlíkoch, strave, sladkostiach a vyvrátime si nejeden mýt.

Okrem toho si dieťa začne postupne zvykať na zubno-lekársky tím a prostredie, na zvuky, ktoré sú častou príčinou strachu. Vedeli ste, že existuje päť základných typov strachu, a to z bolesti,

z neznáma, z bezmocnosti, zo zmien z telesného zmrzačenia a zo smrti? Každý z nich

sa dá určitým spôsobom aplikovať aj na návštevu u zubára a preto pracujeme už od začiatku na tom, aby sme sa ich vzniku vyhli.

V dieťatku ďalej budujeme aj povedomie o dôležitosti a pozitívneho vzťahu k ústnemu zdraviu a k čisteniu zubov. Snažíme sa, aby sme správnou prevenciou zabezpečili to, že v budúcnosti zubné kazy nevzniknú a dieťa bude chodiť len na preventívne prehliadky. 

A povedzme si úprimne, že keď dostane informáciu, že „papať sladkosti päťkrát denne nie je v poriadku“ od zubnej lekárky, môže to pomôcť 😉

Pred vstupom do ambulancie dostane rodič anamnestický dotazník. Na čo ho potrebujeme?

Na základe otázok, ktoré sa v ňom nachádzajú, zhodnotíme individuálne riziko vzniku zubného kazu. Nasleduje konverzácia s rodičom, kde si dotazník rozoberáme a zisťujeme do detailov, aké hygienické a stravovacie návyky dominujú v rodine. Zisťujeme tiež postoj rodiča k ústnemu zdraviu, aká je pre nich hygiena priorita, a informujeme sa aj o strave dieťaťa. Najmä nás zaujímajú sladkosti a sladké– aké, koľko, kedy. Do konverzácie zapojíme podľa veku aj dieťa a už tu sa pokúšame čiastočne odhadnúť jeho typológiu a možno aj ďalšiu spoluprácu.

V anamnéze Vás môžu niektoré otázky prekvapiť, ako napríklad úrazy v minulosti, akú používate kefku a pastu, či má alergie, či berie nejaké lieky, či bolo hospitalizované… Podľa týchto otázok však vieme veľa vyčítať. Vieme určiť tzv. „caries risk faktor“ ako sumár všetkých vyššie uvedených veličín a v prípade potreby aplikovať preventívne metódy a odporučiť Vám konkrétne zmeny.

Otázky o priebehu tehotenstva a pôrodu nás zaujímajú z dôvodu, že mohlo dôjsť napríklad k asfyxii pri pôrode, prípadne matka mohla prekonať infekčné ochorenie počas tehotenstva, čo môže mať vplyv na kvalitu zubných tkanív. Predčasný pôrod môže súvisieť taktiež s vznikom niektorých anomálií zubov.

Každá jedná otázka má pre nás veľký zmysel. Preto nám prosím pomôžte a napíšte do dotazníka čo najviac. Tie otázky sú pre nás dôležité, aby sme mohli budúcu spoluprácu prispôsobiť  na mieru pre Vaše dieťatko 😊

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať