Znamienka

Magazín
Znamienka
Zaujímavé je, že bábätká sa rodia zvyčajne bez znamienok. Udáva sa, že len 2-3% novorodencov už  príde na svet so znamienkom, nazýva sa kongenitálny névus a veľmi často býva tmavej farby, väčších rozmerov a pokrytý chĺpkami. Tzv. „materské znamienko“, tak ako ho poznáme sa odborne nazýva naevus pigmentosus. Je to v podstate zoskupenie melanocytových, teda pigmentových buniek v koži. Tieto bunky má pokožka každého jedného človeka a podľa ich množstva sa určujú aj tzv. fototypy ľudí.

Znamienka sa postupne začínajú tvoriť od veku približne 6-12 mesiacov. Vtedy si rodičia môžu všimnúť prvé znamienka. Postupne vekom pribúdajú, pričom vyvrcholenie ich počtu prichádza v období puberty až do 20-teho roku. Podľa viacerých klinických pozorovaní, najmä kožných lekárov, počet znamienok dosahuje maximum v 25-tom až 30-roku života. V tomto období sa ich počet už nemení, čo sa týka pribúdania, ale naopak ich počet zostáva, alebo dokonca niektoré môžu začať miznúť. V tomto období je potrebné rozlíšiť rôzne výrastky, „šošovičky“, pigmentové škvrny, …

Pôvod pigmentových znamienok je doposiaľ neznámy, pričom bola pozorovaná istá predispozícia dedičnosti po rodičoch, prípadne aj ostatných príbuzných, že dieťa bude alebo nebude viac či menej znamienkové“. Je to však multifaktoriálna záležitosť, pričom jeden z najurčujúcejších faktorov je jednoznačne slnečné žiarenie.

Podľa tých najprísnejších odporúčaní dermatológov a dermato-onkológov by dieťa vôbec nemalo byť vystavené slnečnému žiareniu do veku 3-och rokov. Avšak podľa môjho názoru nie je úplne v poriadku držať dieťa do tohto veku za každú cenu v tieni. Je to takmer nemožné a zároveň aj nezdravé, pretože dieťa čerpá zo slnka aj ďalšie veci, ktoré sú prospešné, napríklad vitamín D.

Tie najmenšie bábätká by sa určite mali držať úplne v tieni. Väčšie detičky, ktoré sa už chcú hrať vo vode je ideálne obliecť do oblečenia s UV filtrom, ktoré obyčajne pokrýva takmer celé telo, čiapku na hlavu a slnečné okuliarky. Takéhoto tovaru je momentálne na trhu dosť. Okrem toho, najmä do vody, základ sú telové mlieka, krémy s UV filtrom. Existujú dva typy UV filtrov – chemické a fyzikálne. Pre deti jednoznačne odporúčam mlieka s fyzikálnym  UV filtrom, ktoré sa nevstrebávajú do pokožky, obsahujú anorganické látky ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré vlastne odrážajú slnečné žiarenie ako zrkadlo.

Vo všeobecnosti sa odporúča sledovanie znamienok 1 x za rok u detí aj dospelých, a to u dermatológa, čiže kožného lekára, ktorý bezbolestne prístrojom, tzv. dermatoskopom, zhodnotí stav znamienok a tiež to, či je potrebné niektoré znamienko sledovať viac, častejšie, prípadne ho odporučiť na chirurgické ošetrenie. Počas roka by mali byť znamienka sledované doma rodičmi a to najmä ich zmeny. Zmeny veľkosti, tvaru, farby, prípadne rast chĺpkov, či podráždenie, krvácanie. Niektoré znamienka je niekedy dôležité sledovať aj vzhľadom na lokalitu, teda či sa nenachádza v mieste častého dráždenia napríklad oblečením, plienkou, vo vlasoch hrebeňom. U väčších detí sa často jedná aj o kozmeticky nežiaduco umiestnené znamienka, prípadne umiestnené v oblasti nosenia šperkov a podobne.

Na základe odporúčania dermatológa, potom chirurg postupuje ďalej. Vo všeobecnosti sa pristupuje k excízii, čiže odstráneniu znamienka, ktoré je väčšie ako 1 cm, alebo v prípade vyššie uvedených kritérií. Určite nie je dôvod odstraňovať všetky znamienka na tele dieťaťa ani dospelého ako prevencia. Pokiaľ znamienko nemení tvar, veľkosť a pod., znamienko postačí sledovať.

Dermatológ a chirurg sa rozhodujú pre odstránenie znamienok podľa tzv. škály„ABCDE“, pochádzajúcej z anglických slov, kde:

  • A = asymmetry (nepravidelnosť tvaru)
  • B = border (ohraničenie, okraje)
  • C = colour (zmena farby, viacfarebné znamienka)
  • D = diamater (priemer, veľkosť znamienka)
  • E = envolving (vývoj, zmena znamienka)

Ako som už spomínala vyššie, zaujímavosť je aj genetická predispozícia k znamienkam a ich množstvu. Poznáme 3 základné fototypy, svetlý, stredný a tmavý. U svetlého fototypu by človek čakal asi najväčší výskyt, avšak je paradoxom, že najviac znamienok sa tvorí ľuďom s fototypom 2. Čiže tak, ako dedíme fototyp (samozrejme berie sa do úvahy „mix“ fototypu matky aj otca), tak s tým súvisí aj predispozícia k tvorbe znamienok. Najmenej sa znamienka objavujú pri fototype 3 (tmavé vlasy, tmavé oči, snedá až tmavá pleť.  Zvláštnosťou je, že pri tomto fototype 3 sa znamienka objavujú na prevažne na dlaniach a zospodu chodidiel. Tu je vyslovene odporúčané, aby sa znamienka odstránili, nakoľko tieto miesta na tele patria k najviac mechanicky dráždeným.

Ideálnym obdobím na odstránenie znamienok je v mesiacoch nižšej intenzity slnečného žiarenia, čiže ideálne jeseň až začiatok jari. Do leta sa potom vie jazvička pekne zhojiť. Netreba sa toho báť, u väčších detí sa dá tento výkon realizovať aj v lokálnej anestézii (zvládnu aj deti od 4-5 rokov). Samozrejme, pokiaľ je to nevyhnutné, alebo žiadúce, znamienka sa dajú odstrániť celoročne s tým, že rodič je poučený ako sa o ranku ďalej starať.

S výskytom znamienok je veľmi silne spájaný práve obávaný melanóm. Je to závažný typ onkologického ochorenia, ale tu treba upokojiť rodičov, že iba 0,5% melanómu vzniká počas prvých 20-tich rokov života. Podľa mnohých klinických výskumov a štúdii sa zistilo, že len 50% (čiže) polovica melanómu vzniká práve zo znamienka, ostatná polovica melanómov vzniká z iných častí kože, kde sa znamienko vôbec nevyskytuje. Tu sa pri znamienkach riadime práve spomínanou škálou „ABCDE“.

Základom pre nás všetkých teda zostáva nepodceňovať znamienka, ale celkovo ani pokožku, vyhýbať sa intenzívnemu slnečnému žiareniu, a to najmä v letných mesiacoch okolo obedných hodín a mnoho ľudí zabúda, že zvýšená intenzita slnečného žiarenia je aj vo vysokohorských polohách. Starajme sa preto o tento náš najväčší orgán – kožu, nás aj našich detí a minimum, čo môžeme urobiť a vyhnúť sa tak nepríjemným situáciám je natierať si obnažené časti tela (ideálne fyzikálnymi prípravkami), nosením slnečných okuliarov a najmä v lete pokrývkou hlavy.

Dieťa opakuje po rodičoch…buďte príkladom pre svoje deti.

Znamienkam sme sa spolu s našou MUDr. Majkou Tvrdoňovou – Bittalovou venovali aj v našom podcaste Doktor Martinko. VYPOČUJTE SI CELÚ EPIZÓDU
Ak ste tento rok s vašim dieťaťom neabsolvovali kontrolu materských znamienok, obráťte sa na tím Dr. Martinka. Na všetky znamienka si posvietime a tie problematické odstránime.
👉Objednajte sa

Autor: MUDr. Mária Tvrdoňová-Bittalová

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať