ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Prečo začať nerovnosti úsmevu riešiť už v detskom veku

Bea radí
Prečo začať nerovnosti úsmevu riešiť už v detskom veku
Krivý chrup môže potrápiť aj tie najmenšie detičky, nie len tínedžerov. Prečo začať nerovnosti úsmevu riešiť už v detskom veku? Naša hlavná pedostomatologička MDDr. Beáta Marčanová vám prezradí viac.

Všímať si pri vstupnom vyšetrení postavenie zubov, zubných oblúkov, zhryz, a včas odhaliť anomálie je dôležité z hľadiska estetiky, ale aj funkcie. 
Mať krivé zuby je často dôvod výsmechu a šikany. Ak sa s tým spája napríklad šušlanie, prskanie pri rozprávaní, jedení, negatívny dopad na psychiku stúpa. 

Čo sa týka funkcie, narušená môže byť reč (už spomínané šušlanie, nesprávne vyslovovanie sykaviek, problémy s „r, l“, alebo aj ťažšie diagnostikovateľné spomalenie reči – keďže dieťaťu sa horšie vyslovuje, taktiež preferencia krátkych viet, ba dokonca v extrémnom prípade sa dieťa rozprávaniu vyhýba a rozpráva veľmi málo, keďže reč mu spôsobuje diskomfort.)

Okrem toho je sťažené hryzenie a žutie potravy. Dieťa môže nerado jesť určité druhy jedál, preferovať len mäkkú stravu a odmietať jedlo, ktoré je potrebné hrýzť.

Mení sa celkový výzor tváre, profil.


Často vznikajú viaceré zlozvyky, ktoré môžu súvisieť napríklad s nesprávnym dychovým vzorcom. S tým súvisí zhoršený spánok, bolesti hlavy, nervozita, zlé držanie tela a iné.  

Je dôležité vyšetriť zhryz už v mliečnom chrupe. Niektoré anomálie sa riešia už tu. Ďalšie začínajú terapiu v chrupe zmiešanom, kedy je posun zubov jednoduchší, pretože kosť je mäkšia než v dospelosti. Áno, dnes horná hranica nosenia strojčeka nie je, ale pokiaľ je možné túto dobu skrátiť a zároveň zabezpečiť dieťaťu vyššie sebavedomie už skôr, prečo to nespraviť? 🙃

Má vaše dieťa malé či väčšie  nerovnosti chrupu? Neodkladajte tento problém kým bude staršie a riešte ho ihneď. Môžete mu tak pomôcť predchádzať nemalým problémom s jeho úsmevom.
X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať