ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Kedy ide o urgentný stav, ktorý si vyžaduje čo najskoršiu návštevu stomatológa?

Bea radí
Kedy ide o urgentný stav, ktorý si vyžaduje čo najskoršiu návštevu stomatológa?

Mnohým urgentným stavom je možné predísť pravidelnými preventívnymi prehliadkami a správnou domácou starostlivosťou o zúbky dieťaťa.

Včasná návšteva pedostomatologickej ambulancie je dôležitá aj preto, aby dieťa poznalo prostredie a personál, s ktorým bude prichádzať do kontaktu.

Nie je ideálne nechávať si návštevu zubného lekára dovtedy, kým dieťa začne pociťovať bolestivé symptómy. V tomto prípade „vytuší“, že sa mu „bude musieť“ niečo robiť a podvedome si začne vytvárať strach.

Keď je prvý kontakt dieťaťa u zubného lekára spojený s bolesťou, je to ideálny začiatok k vzniku traumy do budúcna. Tomu je potrebné predísť.

Kedy ide o naozaj urgentný stav, ktorý si vyžaduje čo najskoršiu návštevu pedostomatológa?
  • Úrazy, najmä tie vážnejšie – luxácie, avulzie, intrúzie, je potrebné vyšetriť čím skôr. Je vhodné, aby sa zhotovila rontgenová snímka a zákonný zástupca bol poučený, ako sa o poranené tkanivá starať. 
  • Zubný kaz, ktorý prenikol do zubnej drene spôsobujúci dieťaťu bolesť, najmä v noci, je taktiež potrebné riešiť. Tu je však problematika trošku zamotanejšia. V praxi sa často stretávame s tým, že zákonný zástupca starostlivosť o ústnu dutinu dieťaťa zanedbá. Nepríde na preventívnu prehliadku, keď má, aj keď je informovaný, že sa v ústach zubné kazy nachádzajú. Zatelefonuje až vtedy, keď je stav naozaj akútny a dožaduje sa termínu „hneď teraz“.  Neuvedomuje si, že nie je možné (a ani férové) zrušiť pacientov a pacientky, ktorých rodičia sú zodpovední a čakajú na termín prehliadky alebo ošetrenia niekoľko týždňov až mesiacov. Argument, že sme súkromná klinika, žiaľ nie je veľmi na mieste…  Samozrejme, keď má dieťa bolesť, je opuchnuté, a v závažnejších prípadoch je prítomná aj vyššia telesná teplota, sa snažíme vyšetriť dieťa čím skôr. Nie vždy je to však možné do hodiny, ako by si rodič želal.

Viac o akútnych stavoch nájdete v prvej časti článku.

Milí rodičia, vieme, že vám záleží na zdraví a pocite pohody vášho dieťatka. Odporúčame preto neodkladať návštevy pedostomatológa až na urgentné stavy, kedy už dieťa trpí bolesťou. Pamätajte, že prevencia je základom budovania si pozitívneho vzťahu k lekárovi, ošetreniu bez plaču a zvládnutia návštevy ambulancie bez stresovania dieťaťa i rodiča.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať