Prvá návšteva dieťaťa u zubára

Magazín
Prvá návšteva dieťaťa u zubára

Kedy prísť a ako sa na to pripraviť?

Prvé zuby sa u dieťaťa zvyknú prerezávať už vo 4 – 8 mesiaci jeho života. Ideálne je začať so starostlivosťou o zúbky a o čistú ústnu dutinu už v čase, keď bábätko začína prijímať mixovanú stravu, napr. detskú výživu. Vždy večer popri kúpaní by rodič mal pretrieť či už navlhčenou gázou, alebo utierkou bezzubé ďasná a zbaviť ich tak nečistôt z celodenného jedenia. Starostlivosť o detský chrup by rodičia určite nemali zanedbávať a náležitú pozornosť mu treba venovať už od prvého mliečneho zúbka.

Mliečne zuby sú pre trvalý chrup dôležité

Mliečne zuby vplývajú nielen na rast sánky a čeľuste, ale dieťaťu umožňujú naučiť sa aj správne artikulovať. Navyše je dobré, ak sa dieťa učí správnym hygienickým návykom už od útleho veku. Správna ústna hygiena je totiž základ zdravých zubov aj v neskoršom veku. Ak sa ju dieťa nenaučí už pri mliečnych zuboch, tak je veľká pravdepodobnosť, že ju bude zanedbávať aj pri trvalých zuboch.

Kedy vlastne začať s ústnou hygienou?

S dôkladným prístupom je vhodné začať už vtedy, keď sa dieťaťu objavia prvé zúbky. O tie sa staráme tak, že povlak z nich zotrieme navlhčenou gázou, a to smerom od ďasna. U malých detí sa pokračuje prstovou zubnou kefkou a až po prerezaní zadných mliečnych zubov sa používa jemná zubná kefka určená pre najmenšie deti. Zatiaľ však len bez zubnej pasty. Tú začíname používať až okolo druhého roku, keď dieťaťu jej používanie nespôsobuje problémy a dokáže ju už vypľúvať. Myslite na to, že deti si zatiaľ nevedia čistiť zuby tak dôkladne a je nutné, aby ich rodič kontroloval a v prípade potreby nedostatočne očistené zubné plôšky dočistil. Táto kontrola môže pokojne trvať až do 8 ba 10 roku života.

Zubná pasta by mala dieťaťu chutiť

Zubnú pastu vyberáme tak, aby dieťaťu chutila. Inak riskujeme, že umývanie zubov bude preň oveľa nepríjemnejšie, a to predsa nechceme. Aj tu však dávame pozor na to, aby obsahovala čo najmenšie množstvo fluoridu. Ten môže byť pri nadmernom dávkovaní škodlivý pre ľudský organizmus, a to najmä u detí, ktoré zvyknú pastu prehĺtať – a ak im chutí, budú ju prehĺtať. Pozor by ste si však mali dávať aj na ďalšie škodlivé látky, ako sú parabény, konzervanty, oxid titaničitý (E171), sacharín (E594) či umelé sladidlá a farbivá.

Deti nestrašte, ale motivujte

Deti sú už raz také a zuby si často jednoducho odmietajú čistiť. V takom prípade ich však určite nestrašte bolesťou či návštevou „zlého“ zubára a zvoľte radšej pozitívnu motiváciu. Je však dobré dieťa na prípadnú bolesť pripraviť, aj keď to nemusí byť hneď pred prvou návštevou zubára.

Zubného lekára sa odporúča navštíviť už v druhom roku života. To je vek, keď by dieťa nemalo mať so zubami žiadne problémy a tak nie je nevyhnutný žiadny bolestivý zákrok. Dieťa sa však oboznámi s ambulanciou a jej personálom, čo pozitívne vplýva na jeho psychiku pri ďalších návštevách.

Výber kefky nechajte na dieťati

Jednou z motivácií, ako naučiť dieťa pravidelne a rado si čistiť zuby, je aj správny výber zubnej kefky. Nespoliehajte sa iba na svoju intuíciu a do výberu zapojte aj svoju ratolesť. Nie je nič lepšie, ako keď

 si kefku dieťa vyberie samo. Predídete tak prípadnému sklamaniu a zároveň ho aktívne povzbudíte, aby si zúbky čistilo rado a pravidelne. Najlepšie bude, ak dieťaťu čistenie sprostredkujete ako zábavnú hru. Pri jej vymýšľaní sa, samozrejme, fantázii medze nekladú.

Zuby si čistite spoločne

Ideálne bude, keď si zuby vyčistíte spoločne. Dieťa má vo vás svoj najväčší vzor a bude po vás opakovať všetko, čo uvidí. Ak z čistenia zubov spravíte pravidelný rituál, pri ktorom sa budete spoločne zabávať, tak sa naň dieťa bude tešiť. A to je presne to, čo chceme. Preto najprv venujte zvýšenú pozornosť samotnému návyku umývania zubov, ako je pravidelnosť, a až následne sa zamerajte na dôslednosť.

Zubára navštevujte pravidelne

Aj preto je veľmi dôležité dodržiavať základné stravovacie návyky a ústnu hygienu. Deti zvyknú jesť veľa sladkostí a piť veľa „farebných“ vôd, čo na zdravie zubov nevplýva práve najlepšie. Pravidelné návštevy zubného lekára pomáhajú v prevencii vzniku zubného kazu. S dieťatkom ho preto navštevujeme aspoň dvakrát do roka. Je dobré, ak zubár, ktorého si vyberiete, dokáže zaujať malého pacienta a pre deti je upravená či už ambulancia, výzor lekára, ba dokonca aj čakáreň. Vzťah dieťaťa so zubárom už v útlom veku rozhoduje nielen o pravidelnosti návštev, ale aj zvládaniu návštev – či budú plné smiechu alebo sĺz.

Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať