Poradíme vám, ako chrániť deti v čase vysokých teplôt 🌡️🌞

Magazín
Poradíme vám, ako chrániť deti v čase vysokých teplôt 🌡️🌞

Teplota vonku opäť stúpa a s príchodom teplejších dní prichádzajú nové možnosti na zábavu. Poradíme vám, ako deti pri prázdninových aktivitách ochrániť pred vysokými teplotami.

Ochladzovanie organizmu:

Keď je veľmi horúco, najlepšie je ísť s dieťaťom na krátku dobu do bazéna, na pláž, alebo zostať vo vnútri a venovať sa aktivitám, čítaniu alebo hraniu stolných hier.  Vhodnou alternatívou pre úľavu od horúčavy sú napríklad knižnice, kreatívne dielne či detské kútiky.

Pozor na riziká :

Nadmerne klimatizovanie či používanie ventilátora môže rozptyľovať alergény, ktoré spôsobujú rinitídu, svrbenie očí, vysúšanie úst a nosných dutín.

Pokiaľ zvolíte ochladenie vo vode, nikdy nenechávajte deti pri plávaní alebo hrách vo vode bez dozoru.

Dostatočný príjem tekutín:

Dozerajte na deti, aby často pili vodu a mali ju vždy k dispozícii, dokonca aj skôr, než o ňu požiadajú. Ak idete von, nezabudnite si so sebou pribaliť dostatok tekutín.

Odev:

Ľahké oblečenie svetlých farieb môže pomôcť deťom udržať sa v chlade , zabráni prehrievaniu organizmu a ochráni ho pred priamym slnečným žiarením.

Dostatok odpočinku:

Horúčava môže spôsobiť únavu u detí. Vysoké teploty nielen spôsobujú únavu, ale môžu tiež prispieť k podráždenosti či zníženiu pozornosti. Nezabudnite preto vášmu dieťaťu aj sebe dopriať dostatok času na odpočinok a po každej aktivite na slnku si dajte čas na odpočinok vo vnútri alebo v chládku.

Vysoké teploty môžu pre deti predstavovať rôzne zdravotné problémy. Môžu spôsobiť dehydratáciu, vyčerpanie, kŕče a úpal.

V prípade podozrenia na úpal sledujte príznaky, ktorými môžu byť:

  • Závraty
  • Bolesti hlavy
  • Vysoká horúčka
  • Dehydratácia / Niekoľko hodín bez močenia
  • Nevoľnosť/ Zvracanie
  • Zrýchlené alebo hlbšie dýchanie
  • Svalové kŕče alebo slabosť
  • Búšenie srdca

Dôležité je pamätať na to, že každé dieťa je jedinečné a môže mať iné reakcie na vysoké teploty. Pri náznakoch akýchkoľvek zdravotných problémov je vždy najlepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc či pohotovosť.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať