ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Ako zvládať najčastejšie ochorenie detského veku – Nádchu?

Magazín
Ako zvládať najčastejšie ochorenie detského veku – Nádchu?

Nádcha je ochorením horných dýchacích ciest, prejavujúcim sa opuchom sliznice, tvorbou sekrétu a následne nepriechodnosťou nosa.

Najčastejšou príčinou je vírusová infekcia, bez ohľadu na sfarbenie sekrétu. Trvá 7-10 dní. Najskôr dieťa kýcha, potom je sekrécia z nosa vodnatá ,postupne sa zahusťuje a mení farbu.

Žlté a zelené sfarbenie sekrétu nie je známkou zhoršovania stavu, ale vzniká v dôsledku prítomnosti bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou a následne sa rozpadajú a sfarbujú hlien. Takže žlté, zelené soplíky neznamenajú hneď bakteriálnu infekciu.

Skrátiť priebeh ochorenia väčšinou nedokážeme, vieme len zmierniť príznaky nasledovným spôsobom:

  • Nosné kvapky na báze fyziologických roztokov a morskej soli – tie pôsobia tak, že nosovú sliznicu iba zvlhčia, rozriedia hlieny, ale nespôsobia odpuch sliznice – napr. Mar, Quixx, Physiomer, Libenar
  • Dekongestíva – kvapky, ktoré spôsobia odpuchnutie nosovej sliznice – napr. Nasivin, Olynth, Muconasal, Sanorin, Otrivin)
  • Kvapky proti alergii – blokujú alergickú reakciu – napr. Allergodil, Livostin
  • Antibiotické kvapky – napr. Pamycon, Uniflox
  • Kvapky s obsahom prírodných prípravkov ktoré pomáhajú v úvode vírusovej infekcie-  napr. Virostop, Quixx protect, Coldisept nanoSilver

Dôležitá je  správna hygiena nosa. Dieťa, ktoré nevie smrkať sa bude boriť s nádchou dlho a hrozia u neho častejšie komplikácie- najmä zápaly uší. Preto je veľmi dôležité naučiť dieťa smrkať nos čo najskôr a správne ( vždy len jednu nosovú dierku), vhodné je aj preplachovanie nosa fyziologickými roztokmi pomocou konvičky. Dôležité je časté vetranie, vyhýbať sa prekurovaniu, pretože práve chladný vzduch urobí odpuch nosovej sliznice.

U malých deti je dôležitá vyvýšená poloha a odsávanie nosa -stačí 2x denne -pred obedom a večer pred spaním

Problém s ktorým sa stretávam je, že si rodičia myslia, že pri sfarbených hlienoch je potrebná antibiotická liečba a dožadujú sa najmä obľúbeného Pamyconu ( antibiotické kvapky).

Infekčná nádcha je  primárne vírusového pôvodu, kde antibiotiká nemajú žiadny efekt. Pri ich  aplikácii  dôjde k zničeniu celej fyziologickej flóry nosovej sliznice, ktorá chráni nos pred usídlením patogénov a dieťa je tak následne ešte viac náchylné na vznik superinfekcie.

Aplikácia kvapiek

Keď má dieťa nádchu, najviac opuchnutá časť nosa je jeho bočná stena. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.

Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a  prípadne prepláchneme kvapkami s morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa.

Niekedy  je príčinou opakovaných soplíkov zväčšená nosná mandľa, ktorá sa prejaví chrápaním a otvorenými ústami

Alergická nádcha sa prejavuje serióznym výtokom a svrbením nosa. Často je spojené s opuchom a svrbením oči.

Poznámka na záver:  Myslite na to, že častým podávaním antibiotických kvapiek môžete svojim deťom vytvoriť rezistenciu a pamätajte – Neomycin, ktorý je v antibiotických kvapkách je ototoxický – môže spôsobiť poškodenie sluchu

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať