ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Ako si poradiť pri prvých príznakoch respiračných ochorení či zvýšenej teplote u detí?

Magazín
Ako si poradiť pri prvých príznakoch respiračných ochorení či zvýšenej teplote u detí?

Sezóna respiračných ochorení je v plnom prúde a nevyhýba sa ani našim najmenším pacientom. Rodičia, viete ako si poradiť pri prvých príznakoch respiračných ochorení u detí? Tu je od nás pár tipov:

  • dôsledná hygiena nosa preplachovaním so slaným roztokom + kvapky do nosa na jeho uvoľnenie 3-4xdenne,
  • inhalovanie Vincentky alebo iného fyziologického roztoku 3xdenne, prípadne zvlhčovanie vzduchu,
  • neprekurujte vašu domácnosť – maximálna teplota by mala byť 21°C, dôležité je aj pravidelné vetranie,
  • dostatok tekutín, vitamínov C, D, probiotiká, či imunoglukány na dlhodobú podporu imunitného systému počas celého roka,
  • voľnopredajné kvapky proti kašľu vyberajte podľa jeho charakteru – suchý/vlhký.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak má vaše dieťa neutíšiteľný kašeľ aj napriek vyššie spomenutým odporúčaniam. Kašeľ je štekavý a dieťa má zrýchlené sťažené a namáhavé dýchanie. Lekára vyhľadajte aj pri aspirácii cudzieho telesa.

Čo robiť pri zvýšenej teplote?

  • Dbať na dostatočný pitný režim, oddych,
  • pri teplote nad 38,5°C podať Paracetamol vo forme čípku, sirupu alebo tablety v dávke 10-15mg/kg každých 6 hodín,
  • pri výstupe teploty nad 38,5°C po menej ako 6 hodinách možnosť podať Ibuprofen v dávke 10mg/kg po 3-4 hod od posledného podania Paracetamolu,
  • vhodné je aj ovlažovanie čela a trupu dieťaťa vlažnými zábalmi alebo mokrou hubkou.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak je teplota neklesajúca aj napriek vyššie spomenutým odporúčania, teplota pretrváva viac ako 3 dni a spozorujete apatiu u vášho dieťaťa.

Návšteva lekára je dôležitá aj ak sa objaví opakované vracanie, netolerovanie podávania lieku či stravy ústami, anúrií – zástave tvorby moču.

S cieľom minimalizovania čakacej doby na vyšetrenie v ambulancii Vás prosíme o snahu zvládania prvých príznakov v domácom prostredí.

Mnohokrát sú symptómy ochorenia v prvých dňoch nejasné, CRP vyšetrenie na oddiferencovanie baktériovej infekcie je priekazné min. 48 hod. od objavenia sa zvýšenej teploty. 

Práve z tohto dôvodu nie je vhodná návšteva ambulancie vášho pediatra s miernymi ťažkosťami trvajúcimi menej ako 24 hodín.

V prípade otázok ohľadom zdravotného stavu vášho dieťaťa kontaktujte svojho primárneho pediatra pre konzultáciu domácej liečby a ďalšieho postupu počas jeho ordinačných hodín. Naším pacientom je k dispozícií call centrum na tel. čísle +421 902 605 900.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať