Ako pripraviť prváčika na prvý školský deň

Magazín
Ako pripraviť prváčika na prvý školský deň
Obdobie prázdnin ubehlo ako voda a naši malí kamoši sa opäť chystajú do školských lavíc.  Máte doma prváčika a váhate, či je na svoj veľký deň D dostatočne pripravený?
Poradíme vám, ako mu nástup do školy môžete uľahčiť a spríjemniť.
  1. Pred vstupom do školy je dôležité, aby sa s prostredím školy oboznámilo. Vhodné je dobré ísť na Deň otvorených dverí do školy, ukázať dieťaťu priestory školy.
  2. S dieťaťom je potrebné otvorene rozprávať o škole, konzistentne, treba hľadať knihy  s tematikou detí v škole, rôzne rozprávky, príbehy, zahrať dieťaťu divadielko.
  3. Je potrebné tiež  o škole veľa hovoriť, najmä pozitívne, ako tam bude super a ako si rýchlo nájde dieťa kamarátov, poukazujte svojmu prváčikovi na čo všetko je škola dobrá a užitočná. Rozprávajte aj o Vašich osobných skúsenostiach.
  4. Bolo by dobré, aby išli prvý deň s dieťaťom do školy obidvaja rodičia pretože tento deň je veľmi významný. Dieťa bude v menšom strese a bude to pre neho prijateľnejšie, potom ho treba podporovať najmä po psychickej stránke a snažiť sa ho zbaviť stresu za každých okolností. Deň v škole mu môžete spríjemniť aj tak, že mu občas do tašky vložíte nejaké prekvapenie, ktoré si môže otvoriť až v škole.
  5. Najťažšie sú prvé 3 mesiace adaptácie, kedy sa dieťa zoznamuje s kolektívom, pravidlami, režimom a samotnou samostatnosťou, ktorú možno v škôlke nezažívalo.
  6. Je veľmi dôležité sa každý deň s dieťaťom rozprávať, ako bolo v škole, čo je nové, aké má pocity zo školy, či si už našlo kamarátov, ako sa adoptovalo na prostredie. Dôležité je pomáhať mu s úlohami, so všetkým, čo treba do školy. Snažiť sa ho motivovať. Je dôležité tiež, aby dieťa keď príde zo školy oddychovalo aspoň hodinu a potom začalo robiť úlohy nie hneď. Eliminujete tak jeho záťaž a stres.
  7. Na víkendy a popoludnia, keď príde zo školy, mu spríjemňujte chvíle tým, čo má rado. Bicyklujte sa spolu, choďte do kina, zaplávajte si.
  8. Tiež je vhodné dieťa v prvých týždňoch nezaťažovať veľkým množstvom krúžkov, samo sa vyrovnáva s novými zmenami a ďalšie zaťaženie a zodpovednosť nie vždy sú na prospech, dieťatko býva unavené a môže skôr ochorieť.

Veríme, že nástup do školy vaše dieťatko zvládne bez komplikácii, aj vďaka našim radám a bude sa tešiť na každý ďalší deň strávený so spolužiakmi.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať