ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator

Aj malý kaz môže znamenať veľkú hrozbu pre detské zdravie

Bea radí
Aj malý kaz môže znamenať veľkú hrozbu pre detské zdravie

Aj keď niektorí ľudia zastávajú názor, že detské zuby nie je potrebné ošetrovať, nie je to správne.

Musíme si uvedomiť, že dieťa má v ústnej dutine chronický zápalový proces. Ten sa pri neošetrení môže ďalej šíriť do zubnej drene („zubného nervu“), až zápal prenikne cez korene do kosti a následne sa spraví tzv. „fistula“, ktorú nestačí len prepichnúť alebo potrieť dezinfekciou, ako si mnohí myslia.

Tento zápal môže poškodiť zárodok stáleho nástupcu. Dokonca sa tento zápal môže šíriť krvou a spôsobiť ťažkosti vo vzdialenejších orgánoch tela.

Dieťa trpí bolesťou. Je sťažené spracovanie a žutie potravy. Dieťa dokonca určitý typ stravy môže odmietať, čo môže vyústiť až do neprospievania v raste.

Bolesť súvisí so zhoršeným spánkom, horšou náladou, zníženou koncentráciou, neprospievaním v škole, hyperaktivitou.

Dochádza k strate funkcie zuba. Zub deštruovaný nedrží priestor pre stáleho nástupcu, čím môže dôjsť k stesnaniu zubov a v budúcnosti potrebe nosenia strojčeka.

Nemenej dôležitým je psychologický aspekt. Pri zubných kazoch je zhoršená estetika a prítomný zápach z úst, ktoré môžu vyústiť k strate sebavedomia dieťaťa. Môžu sa mu vysmievať a dieťa začne byť zakríknuté, bojazlivé a bude sa báť presadiť.

K psychologickým aspektom neskorej návštevy zubného lekára patrí aj fakt, že príchod dieťaťa s bolesťou preň nie je príjemný. Vie, že sa mu niečo bude robiť, a zbytočne riskujeme vznik traumy.

Naopak, je oveľa prínosnejšie prísť s dieťatkom k zubnému lekárovi už s prvým zúbkom a vzťah budovať postupne. Zakladať na prevencii, aby zubné kazy vôbec nevznikli. Áno, aj toto je možná cesta.

X
Registrujte vaše dieťa na pediatriu
Registrovať